Ciąża a gimnastyka oddechowa

From Olekdia Wiki
This page is a translated version of the page Pregnancy and breathing gymnastics and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎polski • ‎български • ‎русский

Ciąża sama w sobie nie oznacza, że kobieta powinna zaprzestać aktywności fizycznej, w tym gimnastyki oddechowej. Pewne czynniki jednak mogą wpływać na podjęcie konkretnych decyzji::

  • ogólny stan zdrowia
  • stan emocjonalny
  • chwilowo ograniczona pojemność płuc
  • rozpiętość potencjalnych efektów wybranego treningu.

Ćwiczenia oddechowe w czasie ciąży

Jeśli jesteś ogólnie zdrowa i prowadzisz aktywny tryb życia oraz czujesz się dobrze, możesz ćwiczyć dowolne wzorce treningowe, jeśli sprawia ci to przyjemność. Ważne jednak, żebyś ustawiła odpowiednią złożoność treningu). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Upewnij się także, że nie wykonasz zbyt długich faz wstrzymywania oddechu ("po wdechu" ani "po wydechu"). Jeśli będą zbyt długie, możesz poczuć kopnięcia - to normalne zachowanie dziecka, które w ten sposób próbuje zmusić cię do dostarczenia większej ilości powietrza. Nie jest to dla niego zagrożeniem.

Gorąco polecamy nauczenie się wzorców używanych do relaksacji: Głęboki spokój, Relaksacja, Spójne oddychanie, Bahya (z minimalną fazą wstrzymania po wydechu lub bez niej) itd., żebyś mogłą szybciej odzyskać kontrolę nad emocjami, co czasem może być trudne. Dostępny jest też film z Today show o jednej z metod, których możesz użyć.

Oddychanie w czasie porodu

Obecnie uważa się, że praca oddechowa ma niewielki wpływ na przebieg porodu i często oczekuje się, że oddech będzie naturalny, ale to będzie prawdą tylko w przypadku całkowitego rozluźnienia, kiedy będziesz pewna, że wszystko idzie dobrze. To nie zawsze możliwe, więc gimnastyka oddechowa może być dobrym sposobem na zmniejszenie nerwów lub poziomu odczuwanego bólu.

Mięśnie macicy w czasie skurczów i parcia wykonują olbrzymią pracę i potrzebują dobrego ukrwienia i sporych ilości tlenu, by dobrze pracować. Również mięśnie brzucha i przepona powinny być rozluźnione, by nie zakłócały całego procesu i nie zużywały za dużo cennego tlenu. Istnieje teoria, w myśl której ból parcia jest spowodowany zaleganiem kwasu mlekowego w mięśniach i napięciem macicy. Wspomniane wyżej wzorce relaksacyjne mogą być bardzo przydatne, ponieważ pozwalają się skupić na odprężeniu i zwiększyć poziom natlenowania. W czasie i po ustaniu skurczów warto oddychać powoli i głęboko, wykonując ulubiony wzorzec, na przykład Głęboki spokój albo Relaksacja.

innym wzorcem przydatnym przy porodzie jest Bhastrika, a to ze względu na konieczność szybkiego oddychania w celu spowolnienia parcia po wyjściu główki dziecka, żeby mogło się ono prawidłowo ustawić. Dobrze by było przećwiczyć i przetrenować ten wzór przed nadejściem Wielkiego Dnia.

Gratulacje!

Na marginesie: jeśli jesteś na tej stronie, to przyjmij nasze gratulacje, bo to znaczy, że jesteś (albo niedługo będziesz) w ciąży albo dotyczy to Twojej żony, siostry albo przyjaciółki. A jeśli czytasz to tylko z ciekawości - też dobrze! Tak czy inaczej, pamiętaj, żeby głównym narzędziem przy podejmowaniu decyzji zawsze był zdrowy rozsądek i zaufanie do własnych uczuć. Jasne, zasięgnij porady lekarza, przyjaciela albo żony niezależnego programisty, ale to nie oni będą w ciąży. To Ty zadbasz o nowe życie, które wniesie sporo radości także w Twój czas!