Mudry

From Olekdia Wiki
This page is a translated version of the page Mudras and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎polski

Mudra (w Sanskrycie mudrā: "znak" lub "gest") to symboliczny i rytualny gest. Niektóre mudry angażują całe ciało, ale większość wykonuje się wyłącznie dłońmi lub palcami. Mudra jest gestem duchowym i znakiem energetycznym zaangażowania, pojawiającym się w ikonografii i praktykach religii indyjskich, Hinduizmu i Buddyzmu.

W jodze mudry wykonywane są łącznie z technikamiPranayama, najczęściej na siedząco w pozach Padmasana, Sukhasana i Vajrasana, by stymulować różne części ciała zaangażowane w proces oddychania i przepływ energii prana.

Pochodzenie

W Indiach mudry są dobrze osadzonym elementem wszystkich aktywności religijnych. Różne mudry i hasty (układy ramion) mają znaczenie w ikonografii. Nie tylko stanowią one atrybuty cielesne, ale też reprezentują specyficzne cechy różnych bóstw.
Mudry są równie popularne w tańcu indyjskim, gdzie dłonie, oczy i ruchy całego ciała służą razem z tańcem lub nawet bez niego do przedstawienia całej historii.

Korzyści

  • lepsza koncentracja na ćwiczeniach oddechowych;
  • pełniejsza kontrola nad przepływem energii Prana w ciele;
  • wspomaganie leczenia pewnych schorzeń;
  • wsparcie w relaksacji lub orzeźwieniu, zależnie od mudry.

Jak wykonać

Ułóż dłonie i palce tak, jak na ilustracji. Kiedy to zrobisz, nacisk palców powinien być bardzo delikatny, a dłonie muszą pozostać rozluźnione.
Mudry można wprowadzić przy dowolnej wygodnej pozycji -- na siedząco, na leżąco, stojąco i w czasie spaceru. Upewnij się tylko, że zachowujesz symetryczną sylwetkę i jesteś maksymalnie zrelaksowany i rozluźniony.

Listra mudr